lato - Informacja Turystyczna Chełmża

Informacja Turystyczna
Title
Przejdź do treści
Turystyczny bilans lata
Przez letnie miesiące codziennie do Punktu Informacji Turystycznej  w Chełmży zaglądali turyści z całej Polski. Nie brakowało też turystów zagranicznych. Pojawili się studenci z międzynarodowej wymiany Erasmus z Hiszpanii i Turcji, członkowie delegacji pracowniczej z Rumunii, czterdziestopięcioosobowa grupa śpiewaków chóru Aeolia z Tarnos we Francji. Wśród podróżników indywidualnych dominowali goście z Niemiec i Wielkiej Brytanii, lecz także zaglądali do Punktu Holendrzy, Włosi, Rosjanie, Ukraińcy, Amerykanie i Czesi. Z zagranicy przyjeżdżali też Polacy mieszkający od lat w innych krajach.
Punkt Informacji Turystycznej organizował zwiedzanie konkatedry św. Trójcy i po raz pierwszy od lat -odremontowanej wieży ciśnień.  W sumie katedrę odwiedziło  1046 osób (!), z czego 401 to wycieczki oprowadzone przez pracownika Punktu, a 645 to grupy i turyści indywidualni, którzy zwiedzali kościół z pracownikami parafii św. Mikołaja. Do wieży ciśnień weszło 372 zainteresowanych.  
Przeważnie naszych gości Chełmża zaskakiwała. Największe wrażenie zwykle robiła oczywiście katedra. Mało kto spodziewał się tu znaleźć tak imponującą świątynię z tak niezwykła historią. Ogromnym powodzeniem cieszyły się wejścia do wieży ciśnień. Biblioteka w porozumieniu z  chełmżyńskimi wodociągami zorganizowała na dwóch kondygnacjach budynku interesującą ekspozycję na temat historii, architektury i działania wież wodnych, a także schemat pozyskiwania i uzdatniania wody w Chełmży. Lecz samo wdrapanie się na szczyt, możliwość obejścia zbiornika wodnego i spojrzenia na miasto z wysoka sprawiało, szczególnie dzieciom, najwięcej frajdy.
Wielu przyjezdnych decydowało się na spacer bulwarem nad jeziorem i przejście pomostem na drugą stronę akwenu z możliwością podziwiania pięknej panoramy miasta od strony zachodniej. Dla wielu  jezioro w środku miasta było miłym zaskoczeniem. Z przyjemnością korzystali z jego uroków, odpoczywając na ławkach lub zażywając kąpieli.  
Dla części turystów celem przyjazdu do naszego miasta, oprócz zwiedzania, było zdobycie pieczątki w Etno Paszporcie Turystycznym 2019. W tej edycji Chełmża znajdowała się w jednej z konstelacji ciekawych miejsc, a w Punkcie Informacji Turystycznej zainteresowani mogli uzyskać specjalny stempel potrzebny do kuponu w paszporcie. Z kolei z Chełmży paszporty pobrało blisko 100 osób.
Pracownicy PIT starają się każdego turystę przyjąć jak najlepiej,  udzielić rzeczowych merytorycznych informacji na temat historii miasta i infrastruktury współczesnej. I zareklamować to, co zasługuje na uwagę. A od początku roku do końca października  Punkt Informacji Turystycznej w Chełmży odwiedziło,  wraz z wycieczkami, 1952 osób!  
Wróć do spisu treści