Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kiełbasinie - Informacja Turystyczna Chełmża

Informacja Turystyczna
Title
Przejdź do treści
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kiełbasinie
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny znajduje się w Kiełbasinie. Jest to niewielka miejscowość położona niedaleko, dokładnie 8 km od Chełmży.
W którym roku powstał wspomniany kościół? Szacuje się, że został on zbudowany na początku XIV wieku. Jednak źródła historyczne podają, że istniał on już w XIII wieku. Jest to niewielki kościółek, zbudowany w stylu gotyckim.
Bryła kościoła wskazuje na to, że parafia została założona przez Krzyżaków. Pierwsza zmianka o tej istniejącej już parafii pochodzi z lat 1410-1413. Kościół
w Kiełbasinie jest zabytkiem, zbudowanym z kamieni polnych i cegieł.
Wyposażenie kościoła pochodzi głównie z późnego baroku. Na uwagę zasługuje , znajdujący się na ołtarzu obraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z XVII wieku. Na szczycie możemy zobaczyć rzeźbę Chrystusa Króla, a całość zdobi Trzynastu Apostołów, z Pawłem Apostołem i Maciejem włącznie. W tym samym czasie co ołtarz główny, powstały także boczne ołtarze, bogato zdobiona ambona oraz chrzcielnica z rzeźbioną sceną Chrztu Chrystusa.
Obiekt otrzymał w 2001 roku miano „Zabytku Zadbanego”. Wszystko to za sprawą poddania do pracom konserwatorskim oraz rewitalizacji otoczenia kościoła.
Ważną rzeczą jest wbudowana tablica pamiątkowa. Znajduje się ona od strony zachodniej i poświęcona jest ofiarom z parafii Kiełbasin, które zginęły w trakcie II wojny światowej, na skutek tejże wojny, a także w czasie walk obronnych w 1920 roku.
Kościół można zwiedzać, po wcześniejszym uzgodnieniu wizyty z proboszczem, sołectwem bądź Kołem Gospodyń Wiejskich. Zwiedzanie trwa około 60 minut.
Wróć do spisu treści