Kościół Św. Marii Magdaleny w Biskupicach - Informacja Turystyczna Chełmża

Informacja Turystyczna
Title
Przejdź do treści
Kościół Św. Marii Magdaleny w Biskupicach
Biskupice znajdują się jakieś kilkanaście kilometrów od Chełmży. Aż trudno uwierzyć, że to miejsce również obfituje w niezwykłe zabytki, które niosą za sobą piętno historyczne. Jednym z nich jest właśnie Kościół Św. Marii Magdaleny. Zbudowany został w XVIII wieku. Wcześniej w tym miejscu znajdowała się świątynia z XIV wieku.
To urocze miejsce. Kościół wymurowany jest z kamienia polnego. Posiada jednonawową wieżę od zachodu. Zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz ujmuje swoją prostotą, ale i klasyczną elegancją. Krótko mówiąc - robi niesamowite wrażenie swoją skromnością.
Kluczowym zabytkiem jest ołtarz główny, który pochodzi z XIX wieku. Po obu jego stronach znajdują się zabytkowe polichromie. Reszta wyposażenia kościoła pochodzi głównie z epoki baroki.
Na uwagę zasługuje również gotycka kropielnica. Znajduje się ona przed kościoła, wykonana została z granitu. Uważa się ją za najstarszy element kościoła. Ciekawostką jest fakt, że ustawiono ją na trzonie. Trzon ten stanowił pierwotnie fragment gotyckiego, XIV – wiecznego portalu. Mówi się, że pochodził on z chełmżyńskiej katedry pod wezwaniem Św. Trójcy.
Wróć do spisu treści