Jezioro Chełmżyńskie - Informacja Turystyczna Chełmża

Informacja Turystyczna
Title
Przejdź do treści
Jezioro Chełmżyńskie
Jedną z głównych atrakcji turystycznych w tym małym, malowniczym miejscu jest jezioro chełmżyńskie, rozlewające się we wschodniej części miasta, niemal pod katedrą. Jezioro ma powierzchnię prawie 300 ha, długość 6 km i głębokość do 27 m. Jest to niewątpliwie jedna z największych wizytówek Chełmży i jedna z największych rzecz, które kojarzą się bezpośrednio z miastem. Właśnie fakt, że jezioro znajduje się w centrum miasta, zaważył na tym, że ekipa filmowa serialu kryminalnego pt. „Belfer” zdecydowała się wybrać Chełmżę, jako miejsce do kręcenia zdjęć. Zarówno reżyserzy, scenarzyści, jak i aktorzy zostali oczarowani urokami małego miasteczka. Nad jeziorem powstały plaże, znajduje się tutaj ośrodek wypoczynkowy – Przystań Tumska, gdzie funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu. Działają tutaj również kluby sportowy z sekcjami kajakarską i żeglarską. Niedawno w Chełmży powstał pomost spacerowy. Dzięki temu podziwiać widoki możemy nie tylko latem, wybierając się na spacer na drugą stronę jeziora. Wieczorem pomost jest oświetlony, co dodatkowo podkreśla urok Chełmży.
Poplażować i wypocząć można nie tylko nad częścią jeziora, znajdującą się w centrum miasta, ale również w innych miejscowościach, przylegających do jeziora. Brzegi jeziora są w znacznej części odkryte, przez co wiatry wieją tu o każdej porze dnia, czasami silne.
Prócz funkcji turystycznych zbiornik pełni rolę całorocznego łowiska wędkarskiego – jezioro obfituje w różnorodne rodzaje ryb, m. in. Takie jak: sandacz, szczupak, okoń, leszcz, płoć i karp. Szczególną atrakcją dla wędkarzy jest tołpyga i troć jeziorowa.
Wróć do spisu treści