Dom rodziny Frelichowskich - Informacja Turystyczna Chełmża

Informacja Turystyczna
Title
Przejdź do treści
Dom rodziny Frelichowskich
Błogosławiony ks. Stefan Wincenty Frelichowski  urodził się w 22 stycznia 1913 roku w Chełmży, skończył Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie, został wikariuszem w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu. Zajmował się chorymi, pracował z młodzieżą, był kapelanem harcerzy. Aresztowany już we wrześniu 1939 roku, więziony w kilku obozach koncentracyjnych, by ostatecznie trafić do Dachau, gdzie sprawował posługę kapłańską i opiekował się chorymi. Zaraziwszy się tyfusem zmarł 23 lutego 1945 r., na dwa miesiące przed wyzwoleniem obozu.
 
7 czerwca 1999 roku Jan Paweł II beatyfikował księdza Frelichowskiego.W 2003 roku ogłoszono go patronem harcerzy polskich.
 
Kamienica, w której mieszkała rodzina Frelichowskich została wybudowana w drugiej połowie XIX wieku. Ojciec księdza Stefana Wincentego był piekarzem. W miejscu dzisiejszego sklepu znajdowała się piekarnia, w której początkowo ręcznie wyrabiano ciasto na chleb. W tamtym czasie 1 kg chleba pszennego kosztował 1 zł, zaś żytniego 50 gr. Personel piekarni składał się z 1 czeladnika i 2 uczniów. W podwórzu za bramą znajdowało się zaplecze: piec węglowy, magazyny mąki, magazyn z węglem oraz tzw. bojty – maszyny do ręcznego wyrobu ciasta chlebowego.
 
 
Wróć do spisu treści