lato się skończyło - Informacja Turystyczna Chełmża

Przejdź do treści

Menu główne:

lato się skończyło

Lato się skończyło… Przez minione miesiące codziennie do Punktu Informacji Turystyczne  zaglądali turyści z całej Polski. Niektórzy przyjeżdżali  z daleka, z Warszawy, Wrocławia czy Rzeszowa, inni wyskoczyli tylko na krótki wypad z okolic,  z Bydgoszczy czy Torunia. Wszystkich jednak Chełmża zaskoczyła. Największe wrażenie zwykle robiła katedra. Mało kto spodziewał się tu znaleźć tak imponującą świątynię z tak niezwykła historią. Co wnikliwsi turyści, którzy zapoznali się z historią miasta na własną rękę,  prosili o szczegóły legendy o garnuszku, o czapraku Kara Mustafy czy o płycie nagrobnej wielkiego mistrza Zygfryda von Feuchtvangena, wmurowanej w stopień kaplicy bł. Juty. Podczas zwiedzania katedry dowiadywali  się jeszcze wielu ciekawych rzeczy, na które nie zwróciliby się uwagi bez wprowadzenia, komentarza.
Oczywiście każdy turysta, czy indywidualny czy też grupa, wymagał różnego potraktowania-  inaczej  dzieci, inaczej  turystów w wieku dojrzałym. Uczniów ze Szkoły Podstawowej w Wybczu, którzy zwiedzali miasto w dzień swojego patrona, księdza Stanisława Kujota (piszącego m.in. o chełmżyńskiej parafii) najbardziej interesowały krypty, gdzie chowano dostojników duchownych podczas niemal 600 letniej historii katedry. Niestety, wiedza o tym jest znikoma, gdyż badania wykazały wprawdzie istnienie krypt, jednak na razie niemożliwe jest ich zlokalizowanie. O działających na wyobraźnię dzieci lochach też nic nie wiadomo.
Sporą grupę z Klubu Seniora Orlen z Gdańska zafascynowała gotycka grupa Ukrzyżowania, której figura Chrystusa  - jak okazało się podczas zabiegów konserwatorskich – pokryta jest zwierzęcą skóra, a postaci Matki Bożej i św. Jana mają włosy z włosów ludzkich. Turyści ci żywo interesowali się także historią katedry i miasta za rządów krzyżackich.
Przyjeżdżali także turyści z duża wiedzą historyczną, pojawiali się pasjonaci historii sztuki, architektury. Zadawali bardzo szczegółowe pytania. Nie zawsze można było ich zadowolić. Czasem jednak samo spojrzenie na detal czy fragment bogatego wystroju świątyni  dostarcza im odpowiedzi.
Dokładniejsze poznanie miasta uniemożliwiały w tym roku remonty prowadzone zarówno w kościele pw. Św. Mikołaja jak i wieży ciśnień. Przyjezdni często pytali o te obiekty i nie kryli rozczarowania niemożnością  ich zwiedzenia. Pozostawał im spacer bulwarem nad jeziorem i przejście pomostem na drugą stronę akwenu z możliwością podziwiania pięknej panoramy miasta od strony zachodniej. Dla wielu turystów jezioro w środku miasta było miłym zaskoczeniem. Z przyjemnością korzystali z jego uroków, odpoczywając na ławkach lub zażywając kąpieli.  
Niektórzy przybysze mówili, że Chełmża posiada wielki, jednak niewykorzystany  potencjał turystyczno – rekreacyjny. Miejmy nadzieję,  że to się zmieni. Na razie staramy się każdego turystę przyjąć jak najlepiej,  udzielić rzeczowych merytorycznych informacji na temat historii miasta i infrastruktury współczesnej. I zareklamować to, co jest oraz pochwalić się tym, co zasługuje na uwagę.

87-140 Chełmża Tumska 12 tel 725-316-554 e mail:itchelmza@pimbp.pl
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego