Kaplica rodu Kalksteinów w Chełmży - Informacja Turystyczna Chełmża

Przejdź do treści

Kaplica rodu Kalksteinów w Chełmży

Kaplica rodu Kalksteinów z Pluskowęs to jedna z dwóch zabytkowych kaplic cmentarnych znajdujących się na tzw. starym cmentarzu w Chełmży. Jest to oktagonalne (ośmiokątne) neorenesansowe mauzoleum wzniesione przypuszczalnie między 1858 a 1862 rokiem. Jego projekt przypisywany jest poznańskiemu architektowi Stanisławowi Hebanowskiemu, pracującemu na zlecenie miejscowych rodów ziemiańskich i odpowiedzialnemu za przebudowę pałacu Kalksteinów w Pluskowęsach.
 
Budowa kaplicy przypuszczalnie związana była z koniecznością przeniesienia prochów Józefa Kalksteina i Zofii z Wilczyckich z kościoła św. Mikołaja. Inicjatorem przedsięwzięcia był Karol Kalkstein, który spoczął w nowo wybudowanym mauzoleum w styczniu 1862 roku.
 
Jedna z tablic, które znajdują się wewnątrz kaplicy, poświęcona jest bohaterskiemu księdzu – Stefanowi Wincentemu Frelichowskiemu, który nosząc pomoc współwięźniom, zmarł na tyfus plamisty w obozie w Dachau, dwa miesiące przez wyzwoleniem obozu. Został on wyniesiony na ołtarze przez Św. Jana Pawła II.
 
Okres Święta Zmarłych to okazja do obejrzenia wnętrza kaplicy von Kalksteinów.
 
87-140 Chełmża Tumska 12 tel 725-316-554 e mail:itchelmza@pimbp.pl
Wróć do spisu treści