Jak przygotować rower po zimie - Informacja Turystyczna Chełmża

Przejdź do treści

Menu główne:

Jak przygotować rower po zimie


Dni stają się coraz dłuższe, mimo, że pogoda nieraz nie zachwyca, to i tak widać już pierwsze oznaki wiosny. Coraz chętniej wybieramy się na spacery, a nawet myślimy o tym, aby zorganizować przejażdżkę rowerową…


Zanim się jednak na to zdecydujemy powinniśmy odpowiednio przygotować nasz rower po zimowej przerwie. Planujemy wyjazdy, wycieczki, ale często nasza schowany w garażu czy piwnicy jednoślad może posłużyć nam jako transport do pracy. Poznaj kilka wskazówek, które pozwolą Ci na odpowiednie przygotowanie go do zbliżającego się sezonu.

  1. Odpowiednie opony
Tak jak w samochodzie, tak i w rowerze odpowiednie opony oraz ilość powietrza w nich jest niezwykle ważną rzeczą. Zbyt małe ciśnienie w dętkach może doprowadzić do przepicia opony. Poza tym jazda takim rowerem nie należy do najprzyjemniejszych, ponieważ opór jest zbyt duży. Powinniśmy regularnie doglądać czy poziom powietrza jest odpowiedni. Rozwiązanie przyniesie pompka do roweru. Duża, stacjonarna pompka umożliwi nam szybkie uzupełnienie braków, natomiast zmiana wentyli na samochodowe, sprawi, że będziemy w stanie dopompować powietrze, na każdej stacji paliw.
  1. Rowerowy łańcuch
O niego powinno się zadbać już właściwie na jesień. Odpowiednio zabezpieczyć, aby uchronić go od rdzy. Kiedy jednak o tym zapomnieliśmy, ale łańcuch nie posiada jeszcze oznak wchodzącej rdzy, można (a nawet trzeba zrobić to teraz) i przesmarować go specjalną oliwą do łańcuchów albo też po prostu olejem silnikowym. Pamiętaj jednak, aby zetrzeć nadmiar oleju, kiedy tego nie zrobisz – przyklei się do niego brud.
  1. Przerzutki i hamulce
Są to element, które również podatne są na korozje. Warto zadbać także o linki przerzutek. Odpowiednio je nasmarować. Jeśli jednak w widoczny sposób zostały one uszkodzone czy poważnie popękane – należy koniecznie je wymienić. Wymaga to trochę czasu, lecz przy odrobinę samozaparcia można to zrobić samemu. Podobnie ważną sprawą są hamulce, które należy wyregulować albo po prostu wymienić.
  1. Łożyska
To właśnie jedna z najczęstszych przyczyn ciężko kręcących się kół. One również mogą wymagać czyszczenia, smarowania, a nawet wymiany.

To podstawowe rzeczy, o których powinieneś pamiętać, przygotowując swój rower na nadejście wiosny. Aby w pełni korzystać z uroków tej pory roku, ale także czerpać przyjemność z wycieczkę i jazdy na rowerze, odpowiednio zadbaj o niego już dziś!
 

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego