Charlie Chaplin - Informacja Turystyczna Chełmża

Przejdź do treści

Charlie Chaplin

Pomnik Charlie Chaplina w Chełmży to ciekawa atrakcja, ciekawostka. Pomnik ten stoi przy jednym ze sklepów w Chełmży przy ul. Paderewskiego, znajdującego się niedaleko wieży ciśnień.
Upamiętnia on słynnego aktora z pamiętnego i znanego chyba wszystkim filmu „Brzdąc” z 1921 r. Ciekawostką jest fakt, że to prawdopodobnie jedyny pomnik Chaplina w Polsce.
Można zrobić sobie zdjęcie z pomnikiem Charliem i brzdącem, a przy okazji wstąpić do sklepu kolonialnego, bądź też przy okazji obejrzeć charakterystyczną dla miasta wieżę ciśnień.

Charles „Charlie” Spencer Chaplin,  brytyjski aktor i reżyser okresu kina niemego, później także filmów udźwiękowionych; producent, scenarzysta i kompozytor muzyki filmowej. Urodził się w Walworth w Londynie, w Anglii.
Charlie pierwszy raz wystąpił na scenie mając lat 5, w musicalu w 1894 roku. Tego wieczoru występowała jego matka, a on czekał na nią za kurtyną. Kiedy schorowanej matce głos odmówił posłuszeństwa i została zmuszona do przerwania występu, dyrektor teatru wypchnął na scenę Charliego. Wtedy chłopiec zaczął naśladować matkę, która nauczyła go śpiewać i grać na scenie.
Z czasem Chaplin został zauważony przez producenta filmowego Macka Sennetta, który zatrudnił go do swojego studia Keystone Film Company.
Mimo że początkowo Chaplin miał trudności w dostosowaniu się do stylu grania studia Keystone, wkrótce stał się tam sławny. Filmy produkowane w tym studio często nie posiadały scenariuszy. Tu pojawiła się szansa dla Chaplina, który obdarzony był umiejętnościami improwizacyjnymi. Jak głosi legenda, w jednym z filmów Sennetta brakowało gagów. Zdesperowany producent kazał Charliemu ucharakteryzować się i zagrać bez przygotowania. Chaplin wpadł do garderoby i wybierając najgorsze ubrania jakie tam znalazł stworzył postać trampa, z którą wciąż jest najbardziej utożsamiany. Ta postać filmowa to osoba z manierami dżentelmena, noszący ciasny żakiecik, przyduże spodnie, rozchodzone buty, melonik, bambusową laseczkę i wąsik.
 
87-140 Chełmża Tumska 12 tel 725-316-554 e mail:itchelmza@pimbp.pl
Wróć do spisu treści